Proč nestačí prokázat jen autorskoprávní ochranu software pro zdůvodnění JŘBÚ (jednacího řízení bez uveřejnění) na servis, úpravy či rozšíření software?
Kastomizací software se rozumí přizpůsobení software na specifické požadavky zadavatele.
Výlučnou způsobilostí dodavatele rozumíme jeho takové postavení, které neumožňuje zadavateli zadat kastomizaci předmětného software jiným dodavatelům, „aniž by změna dodavatele nutila zadavatele pořizovat zboží odlišných technických parametrů, které by měly za následek neslučitelnost s původní dodávkou nebo by znamenaly nepřiměřené technické obtíže při provozu a údržbě původní dodávky“, jak je uváděno v ZVZ, § 23, odst. (5) b).
Posouzení výlučné způsobilosti dodavatele ke kastomizaci předmětného software v dodatečných dodávkách se opírá o současné splnění tří dílčích způsobilostí:
- Autorská způsobilost, přestavující způsobilost dodavatele kastomizovat předmětný software formou jeho servisu, úprav či rozšíření podle autorského práva.
- Technická způsobilost, představující způsobilost dodavatele kastomizovat předmětný software podle technicko-technologické provázanosti kastomizované části software na původní software.
- Funkční způsobilost, představující způsobilost dodavatele kastomizovat předmětný software podle charakteru a rozsahu funkcí zařazených do kastomizace software vůči původní funkcionalitě software.
Znalecký posudek pro posouzení výlučné způsobilosti představuje odborný a profesionální závěr zformovaný do souboru výroků soudního znalce.
Autorská způsobilost
Autorská způsobilost vychází z autorského práva, které je v České republice upraveno zákonem č. 121/2000 Sb. – zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a změně některých zákonů (autorský zákon, AutZ), ve znění pozdějších novelizací. Autorský zákon se zabývá právními vztahy uživatelů a tvůrců tzv. „autorských děl“. Posouzení autorské způsobilosti se zpravidla zaměřuje na tři oblasti:
1. Prokázání autorského díla
původností software šetřením zdrojového kódu a návrhové dokumentace,
2. Prokázání souborného autorského díla
původností databázové struktury šetřením zdrojového kódu a návrhové dokumentace,
3. Prokázání
nepředání autorských práv třetím osobám šetřením uplatňované licenční politiky k software popř. databázi.
Počítačový program (software) jako autorské dílo
Autorský zákon § 2 Autorské dílo
(2) Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem. Databáze, která je způsobem výběru nebo uspořádáním obsahu autorovým vlastním duševním výtvorem a jejíž součásti jsou systematicky nebo metodicky uspořádány a jednotlivě zpřístupněny elektronicky či jiným způsobem, je dílem souborným. Jiná kritéria pro stanovení způsobilosti počítačového programu a databáze k ochraně se neuplatňují. Fotografie a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, které jsou původní ve smyslu věty první, jsou chráněny jako dílo fotografické.
Databáze

Databáze je dle § 2 odst. (2) autorského zákona je tzv. souborným autorským dílem, pokud je autorovým vlastním duševním výtvorem a její součásti jsou systematicky nebo metodicky uspořádány a jednotlivě zpřístupněny elektronicky či jinak.
Samotné informace autorským právem chráněny nejsou; může však být chráněn způsob, kterým jsou uvedeny a uspořádány, vykazuje-li znaky autorského díla, tj. zejména tvůrčí přínos a vlastní duševní výtvor. Autorská ochrana se však opět vztahuje výhradně na tento konkrétní způsob uspořádání, nikoliv na informace samotné.
Licence
Základním typem dohody o autorských právech je licenční smlouva (tzv. licence). Pomocí licenční smlouvy autor poskytuje oprávnění k užití díla za určitých podmínek, nejčastěji na základě odměny. Licence může být výhradní nebo nevýhradní. V případě výhradní licence se autor zavazuje, že licenci neposkytne nikomu jinému.
Technická způsobilost

Posouzení technické způsobilosti dodavatele se soustřeďuje na technicko-technologickou provázanost stávajícího software s plánem jeho zamýšlených změn v rámci servisu, úprav a rozšíření daného software. Technická způsobilost se zpravidla prokazuje ve dvou oblastech:
1. Prokázání nezbytnosti využití interních vazeb kastomizované části na původní software šetřením technologického jádra software.
2. Prokázání nezbytnosti využití původních struktur databáze pro kastomizovanou část šetřením přidruženosti datových struktur.
Funkční způsobilost

Posouzení funkční způsobilosti dodavatele se soustřeďuje na charakter a rozsah funkcí zařazených do kastomizace vůči původní funkcionalitě software. Funkční způsobilost se zpravidla prokazuje ve dvou oblastech:
1. Prokázání doplňkové povahy kastomizované části software šetřením charakteru a rozsahu kastomizace a ponechání stávající základní funkcionality software,
2. Prokázání nepředání oprávnění k provádění doplňkových kastomizovaných částí třetím osobám šetřením uplatňované partnerské politiky k software.